Гълъбът на мира - Мексико 1968
Тенденцията за олимпийските талисмани започна още през 1968 г. с тази неофициална икона за олимпийските игри в Мексико Сити, гълъб на мира, който представлява "лозунг на играта -" Los juegos de la Paz "(" Игрите на мира ")Waldi - Мюнхен, 1972 г. Дакелът е първият официален олимпийски талисман на олимпийските игри в Мюнхен през 1972 година.
Amik - талисмана на олимпийските игри в Монреал 1976 г е в минималистичен стил.
Миша - Москва 1980
Талисман на Русия за олимпийските игри през1980 година в Москва, разбира се е мечка ... Миша, известен също като Мишка, е проектиран от Виктор Chizhikov. Това е и първия талисман който присъства, като фигура по време на игрите, и се продават много фигурки талисмани на феновете по света. /Аз също имах гумено мече Миша/Олимпийският орел Сам - талисман на олимпийските игри в Лос Анджелис 1984г. Орелът сам е с типично американска визия, шапката му е като знамето на САЩ, а орелът е техен символ. Сам е проектиран от С. Робърт Мур.
Hodori - Сеул 1988
Тигърчето Ходори е талисман на олимпийските игри в Сеул 1988 година, дизайнер на талисмана е Ким Хюн,Талисмана се появява в различни форми из града и все още може да се види и днес.Името на тигърчето е избрано сред хилядите изпратени от корейската публика.Cobi - Барселона 1992 - талисмана на игрите в Испания представлява кубистично изображение на каталонска овчарка, вдъхновението е от стила на Пикасо. Cobi е проектирани от художника Javier Mariscal, е много близък до уникалния стил на каталунската столица. Коби получава популярност и търговски успех и дори се появява в свое собствено телевизионно шоу. Интересен факт е, че първоначално Коби е бил осмиван от местните жители, но след това се превръща в много обичан символ на успеха на града.
Изи - Атланта 1996 . Интересен факт е, че Izzy е първият компютърно генерирани талисман, и дори имаше своя собствена компютърна игра - "Quest на Izzy за Олимпийските пръстените".
Olly, Сид и Мили - Сидни 2000 г. Оли, Сид и Мили -са животните специфична за Австралия. Патетичната трио стават популярни по това време и карикатурист Пол Нюъл, заедно с Рой ТВ водещи и HG, създава пародия на официалните талисмани - Fatso the Fat-Arsed Wombat’
Athena and Phevos - Атина 2004
Талисманите на олимпийските игри в Атина са по проект на гръцкият дизайнер Спирос Gogos.
FUWA - Пекин 2008
Талисманите от последните игри в Пекин . FUWA буквално означава "кукли за добър късмет", . Талисманите са пет - Beibei, Jingjing, Huanhuan, Yingying, and Nini - Имената им са от две повтарящи се срички, един традиционен начин на изразяване на привързаност към децата в Китай.Първата сричка на всяка от имената им означава
Beibei- риби
Jingjing -панда
Huanhuan - на олимпийския огън
Yingying - тибетските антилопи
Nini - лястовичето
Талисманите изразяват същността на нацията, петте елемента и се вписват в духа на олимпиадата.
Дизайнът е на Хан Meilin. Талисманите заживяха свой живот и след олимпийските игри със свое тв шоу.
Wenlock и Mandeville - Лондон 2012
Футористични ... направо извънземни талисмани... Какво ли следва?
Няма коментари:
Публикуване на коментар